Coaches

Jeremy Davies: Boys' Head Coach, [email protected]

Bailey Delanoy: Girls' Head Coach, [email protected]

Stats

Boys Tennis Team

  • Conference Champions: 1992, 1993, 1994, 1995, 1997, 1998, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2017, 2018
  • District Champs: 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2003, 2004, 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2019, 2021
  • State Finalists: 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2003, 2004, 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2021
  • Singles State Champion: 2021

Girls Tennis Team

  • Conference Champions: 1976, 1977, 1986, 1991, 1992, 1993, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2018
  • District Champs: 1976, 1999, 2000, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2010, 2011, 2012, 2014, 2015, 2016
  • State Finalists: 1976, 1999, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2014, 2016
  • Singles State Champion: 1977, 2009
2021 Varsity Boys Tennis Roster
Name Grade
Varun Arab 11
Adrian Berrios 11
Jake Bower 12
Carter Chavez 10
Daniel Cronje 12
Cooper Dunn 11
Hayden Ensminger 10
Varun Hoskote 12
Brandon Leong 12
Sami Ozzor 12
Ryan Seo 11
Anderson Welch 12

 2021 Varsity Girls Tennis Roster
Name Grade
Olivia Finley 9
Taylor Fordham 10
Mitali Ghade 10
Morgan Gurtis 9
Hayden Kelly 11
Autumn Lightcap 10
Victoria Marshall 12
Veronika Nash 12
Caitlin Remmert 10
Emilee Sanders 12

2021 JV Boys Tennis Roster
Name Grade
Joseph Decilla 9
Andy Girguis 11
Eugene Kim 11
Peter Novak 11
Eli Ramshaw 9
Connor Rathbun 11
Asher Ravede 11

Spruce Creek Tennis History

Singles Record

Doubles Record

Player

Win %

Player

Win %

1. Hunter Plumer: 30-0 (2006-2007)

1.00

1. Nate Miles: 32-2 (2007-2010)

.941

2. Sami Ozzor: 21-1 (2021)

.954

2. Noah Paschal: 27-2 (2012-2013)

.931

3. Kurt Gaita: 35-2 (2017-2019)

.946

3. Sean Bacha: 76-7 (2008-2011)

.916

4. Carter Chavez: 29-2 (2020-Present)

.935

4. Drew Bacha: 74-7 (2007-2010)

.914

5. Drew Bacha: 79-7 (2007-2010

.919

5. Sebastian Buenner: 42-4 (2018-2020)

.913

6. Sean Bacha: 75-8 (2008-2011)

.904

6. Max Koller: 52-5 (2010-2013)

.912

7. Max Koller: 63-8 (2010-2013)

.887

7. Sami Ozzor 17-2 (2021)

.895

8. Joey Elsakr: 30-4 (2006-2007)

.882

8. Jake Bower 17-2 (2021)

.895

9. Mark Nagrani: 36-5 (2008-2010)

.878

9. Hayden Ensminger: 26-4 (2020-Present)

.867

10. Sebastian Buenner: 41-6 (2018-2020)

.872

10. Daniel Cronje: 61-10 (2018-2021)

.859

11. Brian Clowers: 58-10 (2008-2011)

.853

11. Brian Clower: 18-3 (2008-2011)

.857

12. Alex Guzvha: 23-4 (2015)

.852

12. Jamey Bower: 58-10 (2009-2012)

.853

13. Jamey Bower: 79-14 (2010-2013)

.849

13. Paul Gladstone: 44-8 (2012-2015)

.846

14. Mark Mierloi: 58-11 (2011-2013)

.841

14. Matt Gaines: 38-7 (2004-2007)

.844

15. Paul Gladstone: 70-14 (2012-2015)

.833

15. Ben Dunham: 67-14 (2006-2009)

.827

16. Andrew Makarov: 38-8 (2013-2014)

.826

16. Mark Mierloi: 38-8 (2010-2013)

.826

17. Matt Gaines: 49-11 (2004-2007)

.817

17. Jimmy DeSanctis: 48-11 (2004-2007)

.814

18. Mark Hodae: 59-16 (2012-2014)

.787

18. Patrick Ruddy: 28-7 (2002-2005)

.800

19. Patrick Ruddy: 49-14 (2002-2005)

.778

19. Luke Paschal: 29-14 (2017-2020)

.674

20. Ben Dunham: 68-20 (2006-2009)

.773

 

 

21. Jake Bower: 13-4 (2021)

.765

 

 

22. Jimmy DeSanctis: 67-24 (2004-2007)

.736

 

 

23. Daniel Cronje: 49-18 (2018-2021)

.731

 

 

24. Luke Paschal: 45-18 (2017-2020)

.714

 

 

25. Andre Cronje: 38-16 (2016-2019)

.704

 

 

26. Hayden Ensminger: 38-16 (2020-Present)

.704

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Boys and Girls Schedule

2020-2021 Schedule

Day

Date

Opponent

Boys

Girls

Preseason

Tuesday

February 2

New Smyrna

Away (4:00)

Away (3:00)

Wednesday

February 3

Olympia

Away (2:30)

 

Thursday

February 4

Olympia

 

Home (3:30)

Regular Season

Tuesday

February 9

University

Away (4:00)

Home (3:30)

Wednesday

February 10

Creekside

 

Home (4:30)

Thursday

February 11

Seabreeze

Home (4:15)

Away (4:15)

Tuesday

February 23

Celebration

Away (3:00)

 

Wednesday

February 24

Nease

Home (3:00)

Home (3:00)

Thursday  

February 25

DeLand

Home (4:00)

Home (4:00)

Friday

February 26

Olympia

 

Home (3:30)

Saturday

February 27

Olympia (JV boys only)

Away (10:30)

 

Wednesday

March 3

Flagler Palm Coast

Home (2:45)

Home (2:45)

Thursday

March 4

Bartram Trail

Away (4:30)

 

Tuesday

March 9

Buchholz

Home (3:30)

Home (3:30)

Wednesday

March 10

Trinity Prep (JV boys only)

Home (3:30)

 

Thursday

March 11

Ponte Vedra (Varsity & JV Boys)

Away (3:30)

Home (3:30)

Friday

March 12

Eastside

Away (3:00)

 

Tuesday

March 16

Deltona (picture day)

Home (4:15)

Home (4:15)

Friday

March 19

Bolles

Home (4:00)

Home (4:00)

Wednesday

March 24

Episcopal (JV boys only)

Away (3:30)

 

Tuesday

March 30

Spruce Creek Invitational

FTC (9:00)

FTC (9:00)

Wednesday

March 31

Spruce Creek Invitational

FTC (9:00)

FTC (9:00)

Friday

April 2

Olympia

Lake Cane (7:00)

 

Tuesday

April 6

Seminole (Boys Senior Night)

Home (3:30)

 

Wednesday

April 7

Mainland (Girls Senior Night)

Home (3:00)

Home (3:00)

Thursday

April 8

Creekside

Away (4:15)

 

Tuesday

April 13

District Championship

FTC (10:00)

FTC (10:00)

Wednesday

April 14

District Championship

FTC (10:00)

FTC (10:00)

Tuesday

April 20

Regional Semifinal

 

 

Thursday

April 22

Regional Final

 

 

Monday

April 26

State Finals