Skip To Main Content

Faculty & Staff

Search for Staff Member

Administration

Dr. Todd Sparger

High School Principal

Shantell Adkins

High School Assist Principal

Mark Bradham

High School Assist Principal

Alan Canetti

High School Assist Principal

Kevin Clark

ESE Assistant Principal

Dr. Wesley Porter

High School Assist Principal

Dr. Keshia Rentz

Teacher On Assignment

Leah Stephens

Teacher On Assignment

School Leadership

Krista Batten

Testing Coordinator

Thomas Bennett

CTE Coordinator & DCT Teacher

Karie Cappiello

IB Coordinator and Counseling Director, IB Counselor S-Z

Brett Clark

JROTC Teacher

Hayley Dougal

CTE- Academy of Finance Director & Teacher

Susan Henderson

AVID Coordinator & Teacher

Samantha Murray

Media Specialist, SAC Chair, 1:1 Coordinator, Webmaster

Daniel O'Connor

IEP Facilitator

Michael Randow

Athletic Director

Kimberly Stears

CTE- AITR Coordinator & Teacher

Halley Urbanak

Academic Coach

Office Staff

Jayla Adams

Discipline Office, Lockers

Candis Arlow

Principal's Secretary

Rhonda Beatty

Data Office, Schedules, Parent Portal

Donna Becker

ESE Office

Linda Copp

IB Office

Colleen Mary Decarlo

Media Center, Textbooks, 1:1 Devices

Jaide Moore

Inventory and County Budget

Shauntrell Powell

School Counseling Office

Kelly Slade

9th Grade, Busses, Business Partners

Hella Tozser

Bookkeeper

Tamara Young

Registrar

Christopher Zablo

Activities Director

School Counselors

Karie Cappiello

IB Coordinator and Counseling Director, IB Counselor S-Z

Jacob Chiofalo

AP Coordinator, Academy of Finance Counselor & Counselor Mc-Pi

Kelly Delameter

IB Counselor A-R & eLearning Counselor

Karen Meadows

College and Career Counselor

Jinny Perna

Counselor Pl-Z

Amy Reynolds

AITR Counselor & ESE Counselor

Sarah Scaglia

Counselor F- Ma

Nicholas Schafer

AVID Counselor & A-E Counselor

Teachers

1 2 > showing 1 - 100 of 120 constituents

Heather Alexander

Ceramics Teacher

Lyndie Bateman

Math Teacher

Richard Beatty

ESE Support Teacher

Jonathan Belle Isle

English Teacher

Thomas Bennett

CTE Coordinator & DCT Teacher

Melissa Bossardet

ESE Teacher

Charles Brinkerhoff

Social Studies Teacher

Kyle Browning

ESE Support Teacher

Megan Budde

Math Teacher

Kelli Bundza

Science Teacher

David Carpenter

Science Teacher

Jacquelin Casanova

Spanish Teacher

Jill Cicciarelli

Theater Arts Teacher

Brett Clark

JROTC Teacher

Heather Cobb

CTE- Academy of Finance Teacher

Anne Cooney

Science Teacher

Keith Costner

Social Studies Teacher

Kelsey Crawford

Chorus Teacher

Janet Cunningham

English Teacher- AITR

Jeremy Davies

Math Teacher

Amanda Dawson

English and DSC Teacher

Shannon Deamer

Math Teacher

Colleen Delaney

English Teacher

Bailey Delanoy

ESE Teacher

Patrick DeStaffino

Math Teacher

Hayley Dougal

CTE- Academy of Finance Director & Teacher

Shon Duncan

Social Studies Teacher

Michelle Eaton

Social Studies & Science Teacher- AITR

Ruth Ehlinger

CTE- Academy of Finance Teacher

Ronald Emerson

JROTC Teacher

Michael Ernst

Science Teacher

Erin Esposito

English Teacher

Sharonda Faison

ESE Support Teacher

Eben Follmar

CTE Teacher- AITR

Donald Franks

PE Teacher

Stephon Gallon

Social Studies Teacher

Christina Gardiakos

Digital Art Teacher

Debra Garrett

ESE Support Teacher

Daniel Gonzalez Reta

Spanish Teacher

Lilly Gors

Science Teacher

Nicholas Graham

Social Studies Teacher

Bethany Gresham-Hamm

ESE Support Teacher

Ryan Griffith

Social Studies Teacher

Patrick Gufford

English Teacher

Henderika Hall

Reading Teacher

Joy Harper

Science Teacher

Susan Henderson

AVID Coordinator & Teacher

David Howard

PE Teacher

Patricia Hughes

Math Teacher

Monique Hull

English Teacher

Andrea Jackson

ELL & Reading Teacher

James Jacob

Science Teacher

David Johnson

Social Studies Teacher

Lyndon Johnson

ESE Support Teacher

Michael Johnson

Science Teacher

Ella Jones

ESE Support Teacher

Wanda Jones

Reading Teacher

Shane Keating

ESE Support Teacher

Kristian Kohl

Science Teacher

Dirk Kuiper

TV Productions Teacher

Michele Leathead

English Teacher

Nathaniel Lewandowski

Math Teacher- AITR

Elizabeth Maderas

English Teacher

Maria Mantilla

Spanish Teacher

David Martin

Jazz Band Director and IB Music Teacher

Lauren Martin

Band and Orchestra Director

Martin Massy

French Teacher

Bethany Mcclelland

ESE Teacher

Meaghan McCracken

CTE- Culinary Teacher

Lee McFarland

Social Studies Teacher

Shawn Mckaig

Social Studies Teacher

Kirstan Menello

ELearning Teacher

Danyalle Miles

ESE Teacher

Thomas Moody

ESE Teacher

Cathryn Morgan

English Teacher

Vonda Morris

Math Teacher

Bruno Moskola

Art Teacher

Martin Mowrey

CTE- Yearbook & Promo Designs Teacher

Samantha Murray

Media Specialist, SAC Chair, 1:1 Coordinator, Webmaster

Chasity Nelson

ELearning Teacher

David Nelson

PE Teacher

Travis Norfolk

ESE Teacher

Victoria Patrick

Spanish Teacher

Gregory Phillips

Math Teacher

Joshua Platt

Science Teacher

Tony Plowden

ESE Support Teacher

Timothy Price

PE Teacher

Vanessa Price

English Teacher

Anna Ramirez Sarti

Spanish Teacher

Jennifer Ray

Math Teacher

Francesca Rector

Spanish Teacher

Kyle Rentschler

Athletic Trainer

Cassandra Reyes

Math Teacher

Kathleen Rodriguez

Spanish Teacher

Brent Rohol

English Teacher

Andrew Roos

Science Teacher

James Rudd

CTE- Culinary Teacher

Madison Rudd

Social Studies Teacher

Cinthia Salazar

Reading Teacher
1 2 > showing 1 - 100 of 120 constituents

Athletic Coaches

Matthew Cleveland

In-School Suspension Secondary

Keith Costner

Social Studies Teacher
Core Teacher

Jeremy Davies

Math Teacher
Core Teacher

Stephon Gallon

Social Studies Teacher
Core Teacher

Tamala Graham

Paraprofessional 4,VE Modified

Kelvin Hamm

School Safety Monitor

David Howard

PE Teacher
Non-Core Teacher

Cameron McClelland

PE Teacher
Non-Core Teacher

Danyalle Miles

ESE Teacher
ESE Teacher

Martin Mowrey

CTE- Yearbook & Promo Designs Teacher
Non-Core Teacher

David Nelson

PE Teacher
Non-Core Teacher

Timothy Price

PE Teacher
Non-Core Teacher

Michael Randow

Athletic Director
Athletic Director

Cara Swayze

PE Teacher
Non-Core Teacher

Halley Urbanak

Academic Coach
Academic Coach

Christopher Zablo

Activities Director
Office Specialist III

Support Staff

Anthony Ammons

Paraprofessional 4, E/BD

Chandra Ashby

SWC Assistant

Sheila Browning

School Safety Monitor

Carolyn Busto

Paraprofessional 4, E/BD

Shawne Butler

School Safety Monitor

Austin Goss

Paraprofessional 4,ASD Program

Tamala Graham

Paraprofessional 4,VE Modified

Kimberlee Guthrie

Speech Clinician

Kelvin Hamm

School Safety Monitor

Sjohn Harris

Paraprofessional 4,VE Modified

Thomas Johnson

School Safety Monitor

Amber Lester

Paraprofessional 4,VE Modified

Ann Lester

Paraprofessional 4, ESE Supp

Joseph Miller

Actv Suppl Pay Only-Academic

Kyle Minckler

Paraprofessional 4, E/BD

Dorothy Mitchell

Paraprofessional 4, E/BD

Stewart Morgan

Head Custodian

Patricia Moten

Paraprofessional 4,Multi-Lfsk

Michele Passamonte

School Safety Monitor

Diane Rosenberg

Paraprofessional 3,VE Mild

Ryan Severinsen

Paraprofessional 4, ESE Supp

Christina Silvey

SWC Assistant

Concetta Slayton

Paraprofessional 3,VE Mild

Carie Starkey

SWC Manager

Jeannine Turner

Paraprofessional 3,VE Mild